מכללת תילתן

לפרטים וליצירת קשר מלאו את הטופס הבא:
...Loading...

ויניאסה יוגה

VINYASA- ויניאסה יוגה 

יוגה (YUJ בסנסקריט)- פירושה איחוד /מיזוג. היוגה הינה ענף של הפילוסופיה ההודית בעלת קווים מנחים לאיכות חיים ובריאות אופטימאלית המושגת בתרגול מרתק להשקטת התודעה ואיזון מערכות הגוף, ואפקטים כגון: בהירות, רוגע, עוצמה, חיוניות, ריכוז, יציבות ושלווה מלווים את המתרגל בהשראת מוריו בכל רובדי חייו. 
תרגול היוגה הקלאסית (HATHA YOGA) מוביל למודעות הפיזית, שהיא הנתיב לצמיחה רוחנית והנאה אמיתית מבריאות טובה ותודעה פתוחה.  
הויניאסה יוגה הינה זרם מודרני ביוגה הקלאסית המוקדש לאימון ברצף ובקצב הנכון למתרגל, בסגנון בעל רוח חופשית ויצירתית שכל מורה מאמצו בדרכו המיוחדת ומתבלו בדעת ובינה מן הפילוסופיה היוגית העתיקה, מה שמביא ליצירת שפה פרטית וחותם אישי הנצור בין המורה למתרגל ובין המתרגל לבין עצמו.
Vinyasa  עפ"י Sacred Sanskrit  מורכבת מצירופן של המילים: 
VI-שפירושה "דרך מיוחדת", ומהמילה: NYASA- שפירושה "להניח". על כן פירושה המילולי הינו: להניח בדרך מיוחדת. 
למרות פירושים שניתן להצמיד לויניאסה כמו: רצף, שטף, ותיאום נשימה ותנועה קואורדינטיבי, הויניאסה היא בעלת חוקים הלקוחים מיסודות ושיטות תרגול מגוונות: חוקי נשימה ותנועה מן ה"אשטנגה יוגה" , דיוק ושהייה מה"איינגר יוגה",העונג והאפקט הבריאותי והפסיכופיזי מן ה"קונדליני יוגה":אותה אנרגיה הנצורה בחוט השדרה ומגיעה בתרגול נכון ומדויק עפ"י מרשמים לבלוטת יותרת המוח ומאזנת הפרשת הורמונים בתהליכים הכרתיים. הויניאסה שזורה אף בתנוחות YIN השקטות המאפשרות מבט פנימי בתהליך הצמיחה הרוחני, ובתנוחות YANG דינאמיות וקצביות המאפשרות שליטה במרכזי הכוח ושיווי המשקל וסנכרון ביניהן לכוח הכבידה. ניתן ללמוד את שלל הדרכים במגמה.


תרגול הויניאסה מאפשר פיתוח סגנון חופשי ואינו כפוף למוסד או משנה כלשהיא,  כמו כן היא אינה מוגבלת לתודעתו של גורו כלשהוא, ולכן מחייבת את סקרנותו וחקירתו של המתרגל בה לגילוי אינסופי ונבירה במשנות השונות, תוך מאמץ נפשי, וכוח תודעתי מוגבר. הויניאסה- סיפורה משתנה בכל רגע על המזרן ולעולם לא נסיים לחקור בה, על כן היא מאלצת את המתרגל בה להפחית את תשוקתו ליעד, ולהגביר את חמלתו בדרך. התרגול מאפשר חיבור עמוק של גוף ונפש וברגע הנכון בו התלמיד מוכן- תחווה הרמוניה בין כוחות החיים המניעים את נפשנו וגופינו. המורה, שהינו תלמיד, מתרגל וחוקר בעצמו, לעולם לא יוכל להוות מאסטר לתלמידו כל עוד איננו שקוע בלימוד וחקירה בעצמו כמו בתלמידיו.

באספקט הפיזיולוגי, הויניאסה כפופה לדרגות הקושי והוריאציות הנלוות למאות מן התנוחות הקלאסיות העתיקות שהתפתחו מ-שש תנוחות בלבד. מרחב ההתפתחות על המזרן הינו הגוף והתודעה, ויש בהן קשר תומך ונתמך עם כל מישורי וקבוצות התנוחות הבסיסיות.
כאשר התנועה במישורים השונים מתבצעת בתזמון ובכיוון הנכון והמיוחד, מתאפשרת יצירת תבניות תנועה עצמאיות ורצפים- הן הויניאסות.
 יישומה האנטומי של יוגת הויניאסה אינו יכול להתעלם ולו לרגע מן העבודה המדיטטיבית העמוקה, המפגישה את המדע והרוח בכל תנוחה. 
"עלינו להתאים את היוגה לצרכי האדם האינדיבידואל עפ"י כל המשתנים בחייו היומיומיים, ללא סגנון כפוי או תבנית אימון מסוימת. בתחילת האימון יש לברור התנוחות על-ידי אינטואיציית המורה הפתוחה והחזקה הנתמכת בתרגולו האישי שישתקף על מזרן התלמיד שלו-אז יגיע התלמיד לשיפור בכל רובדי חייו" (דיסיקשר). 
היכולת העצמאית ליצירת "משפטי התנועה" בידי המורה- נשענת על מהותה של הויניאסה.
 בקורס המקיף את כל עקרונותיה של היוגה ויניאסה, יחוו המתרגלים עם המורה את הקשר התנועתי בין האסאנות לבין הנשימה והתודעה עד לשקיעת המחשבה הליניארית ועלייתה של ההכרה הגבוהה תוך הרחבת רפרטואר התנועה ויצירת החותם האישי בתרגול. 
בתמיכת המדיטציה יחודד כושרו האינטואיטיבי של התלמיד כפועל יוצא של השקטת התודעה וייחקר נתיב פריצת הפוטנציאל היצירתי של כל מתרגל כזכות מוסרית ראשונית בחייו.
בברכה
ד"ר ליאת בדנג'ו  (Ph.D, RYT ,N.D)- רכזת המגמה, ומנחת הקורס.