מכללת תילתן
לפרטים וליצירת קשר מלאו את הטופס הבא:
...Loading...

יחסים הרסניים

כאשר אני כותבת יחסים הרסניים, אני מתייחסת בעצם לשלל רעיונות, אשר הופכים את מערכת היחסים להרסנית, מערכת יחסים בה  אין כל קשר בין האדם שנכנס אליה לבין מה שהפך להיות בגינה,  בתוך אותה אינטראקציה.

אז מהי מערכת יחסים?

מערכת יחסים כוללת שני אנשים, או יותר המתפקדים יחד ויש ביניהם קשרי גומלין, קשרי הגומלין יוצרים אופי לאותה התקשרות, ומזמינים תגובות שונות,  אם כך, ניתן להבין מדוע אנשים מסוימים מוציאים מאיתנו טוב ושמחה ואילו אחרים כעס, אשמה ועוד מיני "מטעמים"...הבעיה אינה קשה לזיהוי כשמערכת היחסים תוקפנית ואגרסבית, שכן במצב זה הבעיה נהירה וידועה, אם כך הסבך מצוי  עמוק פנימה, כאשר השיח הוא סמוי וקיים במערכות יחסים הרסניות, מערכות בהן משחיטים ורומסים האחד את האחר ולא באופן גלוי וברוטאלי, אלא באופן סמוי ואלגנטי.

אז מה היא (זוגתך)  גורמת לך להרגיש?
וכיצד היא משחיטה אצלך כל חלקה טובה?
(כמובן שזה גם יכול להיות ממנו אליה וגם בין אחיות לאחים, חברים וכד')

 1. היא "מאירה" את עיניך-לכאורה היא מאירה את עיניך, אבל בעצם היא נותנת דעתה רק לחולשות שלך, היא מבקרת אותך ופוגעת בדימוי העצמי שלך,  שכן במקום להתייחס ליש ולהחצין אותו, היא עסוקה באין.

2. היא "מסייעת" לך בהכרעות חשובות של העסק המשפחתי - היא מפצירה  בך שלא לקבל החלטות בלעדיה ואינה שוכחת, או סולחת אם אתה עושה כן, היא קובעת ומחליטה, במקום להוסיף את עמדתה והיא עושה זאת לא  ממקום של ידע, אלא ממקום של שליטה, התוצאה היא שאתה מוחלש, המסר הוא שלא סומכים עליך והכי נורא אתה חושש להתנגד, מיותר לציין שההתערבות שלה עלולה לפגוע בעסק.

3. קשר סיבתי - כמעט בכל מצב אתה  אשם ואיכשהו, גם כשלא ניכר כל קשר בין א' לב' , היא מוצאת את הקשר ומאשימה אותך, התוצאה נקיפות מצפון, רגשות אשם ועמדת מגננה.

4. הפרה רוצה להניק יותר משהעגל רוצה לינוק - היא עושה המון פעולות שמציבות אותה בעמדת הפיה הטובה שלא נעים לסרב לה, אך הפעולות טרחניות ומיותרות, היא עושה קניות מיותרות, היא מבשלת כשאתם מוזמנים והיא מתקשרת פעמים רבות עד כדי הצקה,  אתה מרגיש חנוק מצד  אחד וחוסר נעימות מצד אחר..תחושת החנק מפרה את שלוותך ואז אתה לכאורה כפוי טובה.

5. "דחוף" ואינו ניתן לדיחוי - יש לה חוסר יכולת בדחיית סיפוקים, שהיא רוצה משהו זה עכשיו ומיד, היא מלחיצה ונותנת את התחושה שזה באמת הכרחי, נוצר מצב כי פעמים רבות הבקשות שלה מוגזמות ואתה מתקשה להיענות להן, הן נפשית והן כספית, אך היא לא מוותרת, משכנעת אותך שזה חשוב, כן,  עד שאתה נכנע.

6. היא משמיצה את הסובבים  אותך "כי הם אינם ראויים לך"- היא משמיצה את המשפחה שלך ואת החברים ובכלל את הסביבה, כולם לא טובים ולא ראויים, למעשה היא מבודדת אותך מכולם ויוצרת בינך לבין האחרים ניכור וריחוק, אם כך, אם יש לך רק אותה אז היא מאוד חשובה.

7. היא מעלה טיעונים "הגיוניים"  כנגד החלומות שלך - היא שוללת על הסף כל יוזמה שלך, כל חלום ואף מקניטה אותך על כך, גם  ליד אחרים, כמובן עם טעונים משכנעים וכאילו הגיוניים התומכים בעמדתה.  

יש עוד ועוד מניפולציות שהופכות את החיים לאפורים ולא בגלל שהם אפורים,  אלא בגלל מישהו שהופך אותם לכאלה, עם זאת ניתן להסתייע בטיפול ולשנות את הדינאמיקה ההרסנית הזו.