מכללת תילתן
לפרטים וליצירת קשר מלאו את הטופס הבא:
...Loading...

מונחים ברפואה משלימה


אבחון הוליסטי: אבחון הלוקח בחשבון גם את הגוף וגם את הנפש. הוליסטי במשמעות של שלם (Whole). מאבחנים הוליסטיים מפעילים שיטות אבחון שונות.

אוֹסְטֶאוֹפָּתְיָה: שיטת טיפול המאתרת מגבלות מכאניות, משחררת אותן ומחזירה את חופש התנועה והאיזון לחלקי הגוף השונים.  הטיפול הוא אישי וכולל פעילויות שונות לשחרור המפרקים והשרירים, לעיתים ישולבו בטיפול גם תרגילים מיוחדים ופעילות גופנית מתאימה. האוסטאופתיה מקלה ו/או מרפאה כאבי גב, צוואר, ראש, הגבלות בתנועה ועוד.

אִינְטֶגְרַצְיָה מִבְנִית / רוֹלְפִינְג: אינטגרציה מבנית, או "רולפינג", היא שיטת טיפול הוליסטית שפותחה ע"י ד"ר איידה רולף החל משנות הארבעים של המאה העשרים. תהליך האינטגרציה המבנית עובד עם הפאסיה - רקמת המעטפת שעוטפת ומחברת כל שריר וכל אבר בגוף. שחרור הרקמות מתבצע על ידי הנעה, וכך מתאפשר לגוף להחזיר אותן מחדש למקום נכון יותר. מפעם לפעם המדריך מבקש תנועה, נשימה ובעיקר - מעורבות ו"נוכחות" של התלמיד עד כמה שאפשר.

 אִירִידְיוֹלוֹגְיָה: קשתית העין (החלק הצבעוני) קשורה למערכות העצבים, ואלו קשורות לכל איברי הגוף, באופן שניתן לאתר את מיקומו של כל איבר בגוף על פני הקשתית. על פי מבנה הקשתית, או השינוי במבנה, ניתן לקבוע את מצבם של האיברים השונים.

אקוּפּוֹנְקְטוּרָה / דיקור סיני: טכניקה סינית לאלחוש והקלת סימפטומים ע"י החדרת מחטים דקות לנקודות ידועות מתחת לעור. אחת ההשערות היא שהדיקור גורם לשחרור חומרים משככי כאבים ע"י המוח.  לכל נקודה ממאות נקודות הדיקור, היושבות על ערוצי אנרגיה (מרידיאנים) יש מיקום ייחודי והשפעה ייחודית.

הוֹמֵאוֹפָּתְיָה:   שיטה מסוף המאה ה-18 העובדת על עקרון "דומה בדומה ירפא" (הומאוס=דומה, פתיה=סבל)  בשיטה זו מוהלים חומרים שמוצאם בצמחים,בעלי חיים ומינרלים לריכוז נמוך עד כדי רמז, תוך שימוש בחומר שבריכוז גבוה היה גורם לסימפטומים של אותה בעיה. המינון הנמוך "מזכיר" לגוף להילחם בעצמו בבעיה.  לכל אדם ולכל סימפטום יש להתאים חומרים מתאימים.

הוֹמוֹטוֹקְסִיקוֹלוֹגְיָה: המונח בנוי מצירוף של הומו=אדם וטוקסיקולוגיה=רעילות. זוהי שיטת טיפול העוסקת בקשר בין האדם ורעלנים שונים הפוגעים בבריאותו.
שיטה זו פותחה לפני כ-70 שנה על ידי ד"ר רייקביק בגרמניה. הוא ניסה לבצע סינתזה בין המדע הקונבנציונלי לבין ההומאופתיה והתוצאה שנתקבלה היתה שיטת טיפול חדשה. ד"ר רייקביק המשיך לפתח ולשכלל את השיטה עד תחילת שנות השמונים.
על פי גישה זו האורגניזם האנושי חשוף משך כל שנות קיומו למגוון רחב של רעלנים (טוקסינים) איתם הוא מתמודד בדרך כלל בהצלחה רבה ומפריש אותם מהגוף מבלי שנחוש בכך כלל. נטרול זה מתבצע בעזרת מנגנונים שונים בגוף ונעשה בעיקר ברמת איברי ההפרשה כמו כבד, כליות, עור, מערכת הנשימה וכו'.

הילינג:   זוהי שיטת ריפוי אנרגטית השואפת לאזן את מרכזי האנרגיה (צ'אקרות) של המטופל ובכך, לזרז/ליצור תהליך של ריפוי, הן ברמת הגוף (האנטומית והפיזיולוגית) והן ברמת הנפש. שיטה זו, מושתתת על הגישה ההוליסטית ("whole" - שלם/מלא) ה"תופסת" את האדם כמכלול שלם המורכב מגוף ונפש כאשר, האיזון/חוסר האיזון האנרגטי מושפע משני הכיוונים גם יחד כלומר, מהגוף לנפש ומהנפש לגוף.
ההילינג, נחשב לאחד הכלים היותר עוצמתיים לריפוי הגוף והנפש מבין טכניקות הטיפול

כירולוגיה: תורת החיזוי בכף היד. שיטה זו מתייחסת  למבנה כף היד, גמישותה, יחס האצבעות לכף היד גמישותן וכו' (כירונומיה), וכן לקווים השונים (כמו גן הגורל, קו השכל, קו הרגש וכו') ולבליטות בכף היד (תורת הגבעות), ולטביעות האצבעות.

כִירוֹפְּרַקְטִיקָה: מניפולציות על עמוד השדרה (בעיקר) לצורך טיפול במחלות. מבוסס על התיאוריה שעצמות שאינן במקומן הנכון משפיעות על העצבים והשרירים המוליכים לאיברים השונים, והם שגורמים לפגיעה בתפקוד.

מדיטציה:  כניסה מצב של הרפיה בעזרת  ריכוז בדימוי, מנטרה, נשימה  מצב המפתח לכל התפתחות רוחנית, קבלת מסרים, קשר עם האני הפנימי, היכולת להשתמש בדמיון היוצר וכו'. בעזרת מדיטציה ניתן להגיע לשליטה בתשומת הלב, בריכוז, בהרהור, או בהארה.

מדיטציה טרנסנדנטלית: הבאת הגוף למצב העמוק ביותר של מנוחה, כשהרוח מגיעה לשקט פנימי עירני, למודעות פנימית, ולפוטנציאל היצירתי המלא של האדם ושל הטבע כולו.

נַטוּרוֹפָּתְיָה: טיפול בגוף בשיטות טבעיות. השיטה מתבססת על טיפול בתזונה, בצמחי מרפא, בהומיאופתיה, בעיסויים, באמבטיות, בקומפרסים ובחוקנים. המטרה היא לחזק את כוחות הריפוי של הגוף ולסלק רעלים שמביאים למחלות. מכללת תילתן חברה באיגוד האירופי לנטורופתיה ומספקת קורס לימודי נטורופתיה מצועי.

 ניקוז לִימְפָטִי: צורה עדינה, נעימה, ריתמית ומדויקת של מסאז’ אשר פותחה בשנות השלושים באירופה.
טכניקה זו מאיצה את הנוזל הלימפטי במערכת הלימפה על ידי שאיבה ודחיפה של נוזל זה בעומק הגוף ומתחת לפני העור ומנקזת את עודפי הנוזלים מהפריפריה לכיוון המרכז, דרך קִשריות לימפה אזוריות שהורסות, מסלקות ומנקות את רקמות החיבור מחומרים דלקתיים ומרעלים כגון: עודפי מים, חלבונים, בקטריות, וירוסים  ועוד. התנועות המדויקות, העדינות והריתמיות האלה הופכות את הטיפול לחוויה מרגיעה.
ניקוז הרעלים מאפשר חדירה של נוזלים בריאים לשטח הפגוע וכך מתאפשרת החלמה מהירה וטובה יותר.
לטכניקת הניקוז הלימפטי נודעת חשיבות רבה במקרים של בצקות, תאונות, חיזוק המערכת החיסונית, גודש בסינוסים ועוד.
 
עוצמת הרַכּוּת: עוצמת הרכות היא שיטת טיפול הוליסטית ודרך להתפתחות אישית, הידועה כיום ברחבי העולם ובארץ בזכות הטכניקה המופלאה של נענועי הגוף העדינים שלה.
ידועה היעילות הרבה של טכניקה זו בפני עצמה. היא תורמת לאיזון הגוף דרך הזרמת הנוזלים שבו, ומביאה להרגעות וליצירת תחושת חמימות ובטחון, המאפשרים ריפוי יעיל ומהנה.
 
עיסויים וטכניקות טיפול במגע

עיסוי שְׁוֶודִי:  מסייע בהשגת רגיעה רוחנית ובהמרצת מחזור הדם. העיסוי השוודי פופולארי מאד באתרי הספא למיניהם, עקב היותו טיפול מרגיע ומפנק; לעתים קרובות מתבצע עיסוי זה בתוספת טיפול בשמנים ארומתיים או בתחליפי שמנים. העיסוי השוודי מתאפיין במגע מלטף ונעים, ולכן מתאים גם לאנשים שרוצים ליהנות מטיפול מפנק ללא סיבה מיוחדת. העיסוי השוודי כולל את כל הגוף. המטופל, מכוסה בסדין או במגבת, שוכב על מיטת טיפולים.
 
עיסוי רְקָמוֹת עֲמוּקוֹת:  עיסוי שחודר לרקמת השריר העמוקה, פותח הידבקויות שרירים וסיבי שריר וכולל מתיחות שריר. הוא מקל על כאבים כרוניים ונוקשות שרירים שמקורם בבעיות יציבה, מתאים לספורטאים ולאלה שאוהבים עיסוי חזק.
 
עיסוי ספורטאים:   שימוש בתנועות מטכניקות כמו עיסוי רקמות עמוקות כדי להכין ספורטאים לפני פעילות ותחרות, לאחר הפעילות, ולהקל ולזרז החלמה מפציעות ספורט.
 
עיסוי רפואי: שימוש בטכניקות עיסוי מתקדמות כדי לסייע במצבים רפואיים רבים ובכללם: הקלת מתח והרגעה, שחרור מתח ונוקשות בשרירים, הקלה בכאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב, כתף קפואה,כאבים בשורש כף היד, Tennis Elbow, Whiplash, פיברומיאלגיה,  ועוד.  .
 
עיסוי  אבנים חמות:  הנחת אבני בזלת חמות על מקומות שונים בגוף המטופל על מנת להקל , להרגיע ולשחרר כאבים פיזיים שונים ומהגוף. בנוסף להנחה סטטית על הגוף, ניתן גם להשתמש באבן בתנועה על הגוף ולקבל אפקט שלא ניתן לקבל באמצעות הידיים. מקור השימוש באבנים הוא מהאינדיאנים. מייחסים לאבנים גם סגולות של אנרגיה, בנוסף ליכולת השמירה על החום.

עיסוי תַאילָנְדִי:  טיפול המתבצע על מזרן בביגוד קל. הדגש בטיפול הוא על אפקטיביות בשחרור כיווצים כשבמהלכו משלבים לישות, מתיחות, הנעת מפרקים, לחיצות ומניפולציות לאורך ערוצי אנרגיה בגוף.

פִּרְחֵי בָּאךְ: חלק מההומיאופתיה. ד"ר באך גילה שמיצוי מדולל של צמחים ומינרלים מסוימים יכול לטפל בהפרעות נפשיות ורגשיות, ובנה מערכת של  תרופות שמורכבות מאותם חומרים.
ממוקמת בקבוצה של רפואת התדרים, העיקרון שעומד מאחורי שיטת ריפוי טבעי זאת היא, שלכל איבר, ולכל מצב של התודעה, יש תנודה (ויברציה) שמאפיינת את המצב הבריא והשלם שלהם, וכל התנודות יחדיו מהוות את המצב המאוזן וההרמוני של גוף ונפש, בלי להסתפק בטיפול בסימפטומים בלבד.
את ההרכב הייחודי בונה המומחה למטופל.

צמחי מרפא: השימוש בצמחים לצורכי ריפוי, הינו  הדרך העתיקה ביותר המתועדת בכל התרבויות, מזה אלפי שנים. כל מסורת כוללת רישום מדוייק של הצמח, חלק הצמח שבו משתמשים ואופן השימוש. לקראת סוף המאה ה-20 הרפואה המודרנית גילתה רבים מהחומרים הפעילים בצמחים, ייצרה תרופות מחומרים אלה, ואף משלבת שימוש בהם, בצורות שונות, ברפואה הקונבנציונלית. ישנן דרכים שונות לשימוש בצמחי מרפא: חליטה (קרה או חמה), מרתח, תמיסה, סירופ, תיבול, מיץ.  כמו בכל שיטת ריפוי, מומלץ להיוועץ במטפל שהתמחה בתחום וימליץ על הטיפול המתאים. ראה רפואת הרמב"ם.

רפלקסולוגיה: אחת משיטות הטיפול והאבחון הטבעיות העתיקות ביותר המטפלת במכלול הגוף, הנפש והרוח באמצעות עיסוי כפות הרגליים והידיים. כף הרגל משמשת מפה, עליה משתקפים האזורים השונים את מצבו הנפשי והגופני של המטופל.
האבחון והטיפול דרך אזורים אלה מביא לזרימה חלקה והרמונית של האנרגיה בגוף , מגביר את חילוף החומרים , מחזק את המערכת החיסונית ומאפשר רגיעה ושחרור מצבי לחץ ובעיות כרוניות שונות ומתמשכות.
עיקרון הטיפול מתבסס על ההנחה כי העיסוי בכף הרגל מגרה את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ומעביר אנרגיות להמרצת הפעילויות הפיזיולוגיות. בדומה לאקופונקטורה, מבוססת הרפלקסולוגיה גם על תורת המרידיאנים והאנרגיות העוברות דרכם.
 
שִיאָצוּ: (ביפאנית: שי=אצבע, אצו=לחץ)  טכניקה זו מיושמת על ידי מגע ולחץ על נקודות ספציפיות בגוף (נקודות אלה חופפות לנקודות אקופונקטורה) הנקראות אקופרסורה. מקור השיאצו טמון בתגובה הטבעית של כולנו לפציעה, מכה, נפילה או הרגשת אי נוחות ועל ידי עיסוי לחץ או שפשוף אנו מקלים על הרגשתנו. מומחה לשיאצו סומך על חושיו באמצעות התבוננות, הקשבה, הרחה, שאלות וכמובן מגע  שמהן שואב מידע המעניק לו אבחנה על האופי, המיקום וחוסר האיזון במערכת האנרגיה של הפונה אליו. המטפל משתמש באגודלים, אצבעות, כפות ידיים, מרפקים, ברכיים ורגליים. המגע של השיאצו משפיע על השרירים , מעורר את תנועת האנרגיה והדם בגוף. הוא מזין , מנקה , שומר על גמישות הגוף , משפיע על העצמות , גמישות המפרקים וסירקולציות הדם ועוזר לעורר ולהרגיע את מערכת העצבים לפי הצורך.
 
 - Emotional Freedom Techniques - EFT: ה- EFT היא טכניקה לריפוי רגשי והיא שילוב בין רפואה מזרחית ומערבית. השיטה מבוססת על התגלית שכל אירוע טראומטי נפשי או פיסי גורם לשיבוש בזרימת האנרגיה בגוף ושכתוצאה מכך אנחנו סובלים מתחושות ורגשות שליליים וגם סימפטומים פיסיים כגון כאב.